Maize South Tennis Courts - Wichita, KS (MAP)
This site will be updated throughout the Championship
Additional coverage provided on "PrattBeavers" Twitter
Participating Team's Athletic web pages:
Pratt CC Barton CC Cowley College Seward County
Championship Schedule
Saturday, April 30th
Men:
11:00am (6 Matches): #1, 2, 3, 5, 6 (1st Rd Doubles)12:00pm (4 Matches): #7, 8, 9, 10 (1st Rd Singles)
2:00pm (8) Matches): #1 , 2 , 3 , 4, 5, 6, 7, 8 (1st Rd Singles)
Sunday, May 1st
Men:
11:00am (6 Matches): #1, 2, 3, 4, 5, 6 (Doubles Finals and 3rd place match)12:00pm (4 Matches): #7, 8, 9, 10 (Singles Finals and 3rd place)
2:00pm (8) Matches): #1 ,2 ,3 ,4, 5, 6, 7, 8 (Singles Finals and 3rd place)
*Top three teams advance to National Championships on May 16-20
Championship Results
Saturday, April 30
Doubles #1
#1 L. Fisicaro & K. Karlo (Seward) defeated #4 D. Despontin & D. Arrieta (Pratt) 6-2, 6-7 (7-4)
#2 A. Bruno & T. Hirano (Cowley) defeated #3 G. Campos & E. Morias (Barton) 6-4, 6-2
Doubles #2
#1 B. Skierkier & G. Erhardt (Cowley) defeated #4 V. Goncalves & O. Makarov (Pratt) 6-0, 6-2
#3 J. Kaoma & B. Kalaba (Barton) defeated #2 L. Quaynor & K. Savary (Seward) 2-6, 7-6 (7-2)
Doubles #3
#1 A. Garmendia & T. Taco (Cowley) defeated #4 A. Hoyer & N. Moore (Pratt) 6-1, 6-1
#2 J. Gonzalez & F. Vecchia (Seward) defeated #3 S. Bajracharya & T. Tsiang (Barton) 6-2, 6-1
Singles #1
#1 T. Taco (Cowley) defeated #4 D. Despontin (Pratt) 6-0, 6-2
#2 L. Fisicaro (Seward) defeated #3 G. Campos (Barton) 6-2, 6-0
Singles #2
#1 L. Quaynor (Seward) defeated #4 D. Arrieta (Pratt) 6-1, 6-0
#2 B. Skierkier (Cowley) defeated #3 J. Kaoma (Barton) 6-2, 6-1
Singles #3
#1 K. Savary (Seward) defeated #4 V. Goncalves (Pratt) 6-3, 6-0
#2 H. Carvajal (Cowley) defeated #3 E. Morias (Barton) 6-2, 6-4
Singles #4
#1 G. Erhardt (Cowley) defeated #4 N. Dashkov (Pratt) 6-1, 6-1
#3 B. Kalaba (Barton) defeated #2 J. Gonzalez (Seward) 7-6 (2), 6-1
Singles #5
#1 K. Krolo (Seward) defeated #4 O. Makarov (Pratt) 6-1, 6-0
#2 H. Collins (Cowley) defeated #3 S. Bajracharya (Barton) 6-0, 6-0
Singles #6
#1 A. Garmendia (Cowley) defeated #4 V. Costa (Pratt) 6-0, 6-4
#2 M. Abamu (Seward) defeated #3 T. Tsiang (Barton) 7-5, 6-2
Sunday, May 1
Doubles #1
#1 L. Fisicaro & K. Karlo (Seward) defeated A. Bruno & T. Hirano (Cowley) 6-4, 4-6, 6-4
#3 G. Campos & E. Morias (Barton) defeated #4 D. Despontin & D. Arrieta (Pratt) 6-4, 6-3
Doubles #2
#1 B. Skierkier & G Erhardt (Cowley) defeated #3 J. Kaoma & B, Kalaba (Barton) 4-6, 6-1, 6-2
#2 L. Quaynor & K. Savary (Seward) defeated #4 V. Goncalves & O. Makarov (Pratt) 6-3, 6-2
Doubles #3
#1 A. Garmenida & T. Taco (Cowley) defeated #2 J. Gonzalez & F. Vecchia (Seward) 7-0, 7-6 (11-9)
# 3 S. Bajracharya & T. Tsiang (Barton) defeated #4 A. Hoyer & N. Moore (Pratt) 6-3, 6-4
Singles #1
#1 T. Taco (Cowley) defeated #2 L. Fisicaro (Seward) 6-0, 6-3
#3 G. Campos (Barton) defeated #4 D. Despontin (Pratt) 6-3, 6-2
Singles #2
#2 B. Skierkier (Cowley) defeated #1 Luke Quaynor (Seward) 7-6 (7-5), 6-2
#3 J. Kaoma (Barton) defeated # 4 D. Arrieta (Pratt) 6-1, 3-6, 6-1
Singles #3
#1 K. Savary (Seward) defeated #2 H. Carvajal (Cowley) 6-1, 4-6, 6-3
#3 E. Morias (Barton) defeated #4 V. Goncalves (Pratt) 7-6 (7-5), 6-2
Singles #4
#1 G. Erhardt (Cowley) defeated #3 B. Kalaba (Barton) 6-2, 7-5
#2 J. Gonzalez (Seward) defeated #4 N. Dashkov (Pratt) 6-3, 6-1
Singles #5
#2 H. Collins (Cowley) defeated #1 K. Krolo (Seward) 4-6, 6-3, 6-1
#3 S. Bajracharya (Barton) defeated #4 O. Makarov (Pratt) 7-5, 6-1
Singles #6
#1 A. Garmendia (Cowley) defeated #2 M. Abamu (Seward) 6-2, 5-7,6-3
#3 T. Tsiang (Barton) defeated #4 V. Costa (Pratt) 6-3, 6-1
Team Scores
Cowley- 16 points
Seward- 8 points
Barton- 5.5 points
Pratt- 0 points